Európske krajiny, vrátane Slovenska, čelia výzvam pri zvyšovaní bezpečnosti cestnej premávky. Štatistiky polície za rok 2023 odhalili, že počet nehôd s fatálnymi následkami stále nie je dostatočne nízky a na cestách je stále prítomný alkohol. Navyše, mnoho pasažierov sa dopúšťa základnej chyby, ktorá ich môže stáť život.

 

bezpecne Toyota

Medzi najzávažnejšie chyby vodičov patria odpútavanie pozornosti od šoférovania, ignorovanie dopravných značiek a prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Bohužiaľ, mnohí pasažieri stále zanedbávajú aj základnú povinnosť – zapnutie bezpečnostného pásu.

 

„Čo jednoduchšie môžeme pre seba pri nasadaní do auta urobiť, ako sa pripútať? Ide o pohyb, ktorý zaberie niekoľko sekúnd, nie je nijako rušivý ani nepríjemný počas jazdy, preto nerozumieme ,teóriámʻ niektorých vodičov, že im pás prekáža pri šoférovaní, alebo že je dokonca nebezpečný. Sú dokonca ochotní radšej zniesť zvuk signalizácie nezapnutého bezpečnostného pásu, mať zapnutý pás za svojím chrbtom alebo použiť ,falošnúʻ sponu bezpečnostného pásu,“ opisuje Roman Török, vedúci oddelenia BECEP na Ministerstve dopravy SR.

 

Používanie bezpečnostných pásov je zákonnou povinnosťou, ale najdôležitejšia je ochrana pri náraze, prevencia vážnych zranení a zachovanie kontroly nad vozidlom v prípade neočakávaných udalostí, ako je šmyk. Technológia zapínania bezpečnostných pásov je kľúčovým prvkom aj v automobiloch značky Toyota. „Systém modelov Toyota monitoruje pasažierov na predných aj zadných sedadlách. Keď si vodič či ďalší pasažieri nezapnú bezpečnostný pás, aktivujú sa upozornenia. Sú navrhnuté tak, aby boli dostatočne rušivé a výrazne sa stupňuje ich intenzita, čo pasažierov motivuje pripútať sa,“ hovorí generálny riaditeľ lokálneho zastúpenia značky Toyota Milan Kočka.

 

bezpecne Toyota

 

Alarmujúce štatistiky o bezpečnosti na slovenských cestách v roku 2023

 

Policajné štatistiky za rok 2023 ukázali viacero znepokojujúcich trendov týkajúcich sa bezpečnosti na slovenských cestách. Aj keď sa počet dopravných nehôd znížil takmer o 400, počet obetí týchto nehôd sa zvýšil o 9 % oproti predchádzajúcemu roku. Roman Török upozornil, že tento trend je prítomný aj v iných krajinách EÚ, ako sú Dánsko, Švédsko, Nemecko a Rakúsko, ktoré boli zvyčajne lídrami v oblasti bezpečnosti na cestách.

 

Prekvapivým zistením je nárast počtu dopravných nehôd spôsobených chodcami. „Ide o najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, ktorí nie sú ničím chránení, ani prilbou či airbagom, preto ich stret s motorovým vozidlom býva často fatálny. Celkovo narástol počet dopravných nehôd s tragickými následkami pre chodcov,“ vysvetľuje Roman Török. Zdôrazňuje potrebu zlepšiť ochranu týchto zraniteľných účastníkov premávky, vytvárať pre nich bezpečnejšie prostredie a podporovať vzájomný rešpekt medzi vodičmi a chodcami.

 

Jedným z najvážnejších problémov na slovenských cestách je alkohol. Aj keď počet dopravných nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu v roku 2023 klesol o 93, prekvapujúco narástol počet nehôd spôsobených opitými motocyklistami o 10 prípadov. Tento problém Slováci často podceňujú, hoci jeho dôsledky môžu byť fatálne.

 

foto 12 Bezpecne s Toyotou Ako zvýšiť bezpečnosť na slovenských cestách: Vyhnite sa týmto chybám

 

Bezpečnostné systémy a vzdelávanie vodičov ako kľúčové prvky prevencie nehôd

 

Bezpečnostné systémy vozidiel môžu významne prispieť k predchádzaniu dopravným nehodám alebo k zmierneniu ich následkov. Napríklad Toyota T-Mate, ktorý je štandardne súčasťou každého modelu tejto automobilky, ponúka Predkolízny bezpečnostný systém schopný detekovať prítomnosť iných vozidiel, chodcov či cyklistov a zabrániť potenciálnym zrážkam.

 

Napriek pokročilým technológiám zostáva za bezpečnosť jazdy finálne zodpovedný vodič. Toyota preto iniciovala projekt „Bezpečne s Toyotou“, ktorý má za cieľ znížiť počet vážnych dopravných nehôd na slovenských cestách. Tento projekt sa primárne zameriava na prvovodičov, teda držiteľov vodičského oprávnenia s praxou od 1 do 5 rokov, ktorí predstavujú najrizikovejšiu skupinu vodičov. Počas kurzu účastníci otestujú limity svojho auta a svoje schopnosti v krízových situáciách, čím sa pripravia na nečakané rizikové udalosti na cestách. Kurz sa koná na špecializovanom cvičisku, postavenom podľa rakúskeho modelu tréningových centier, a je bezplatný.

 

foto 10 Bezpecne s Toyotou Ako zvýšiť bezpečnosť na slovenských cestách: Vyhnite sa týmto chybám

 

Veľký záujem o tento projekt ukazuje, že podpora čerstvých vodičov má zmysel a môže prispieť k postupnému zníženiu dopravnej nehodovosti. Kurzy sú financované spoločnosťou Toyota, čo umožňuje ich poskytovanie bez poplatku pre účastníkov. Prihlasovanie a ďalšie informácie o kurzoch sú dostupné na stránke www.bezpecnestoyotou.sk.